Izdvojeno Region Vijesti

Šokantno saznanje: Pijemo mlijeko kojemu je pet puta istekao rok trajanja?!

Mlijeko kojemu je istekao rok trajanja iz trgovina šalju natrag proizvođaču koji ga prerađuje i ponovo vraća na police.

Mlijeko koje koristimo je četiri puta reciklirano, tvrdi dr. Andrej Gregori sa Ljubljanskog univerziteta.

On navodi da mlijeko kojemu je istekao rok trajanja iz trgovina šalju natrag proizvođaču koji ima zakonsko dopuštenje da ponovi proces pasterizacije na 190 stepeni celzijusa te da ga ponovno vrati na tržište. Prema zakonu taj se proces može ponoviti pet puta. Proizvođač je dužan objaviti koliko puta je ponovio ovaj proces i on ga obično objavi ali na svoj način, znajući da nitko ne pita je li kupljeno mlijeko prerađeno više puta.

Tajna je napisana na dnu kartonske kutije, sitnim brojevima.  Pretpostavimo da je napisani broj 123456, broj koji nedostaje označava koliko je puta mlijeko bilo recirkulirano. Recimo 123 56, broj 4 nedostaje, to znači da je tom mlijeku 4 puta istekao rok trajanja i da je toliko puta bilo ponovo prekuhano” – tvrdi Gregori, a prenose slovenski portali.

Navodi da u paketu s 12 tetrapaka, nekim pakovanjma nedostaju brojevi, a drugima ne.

To znači da je cijela ta pošiljka tretirana jednako.Na taj se način, firme dobro bogate i to tako što recikliraju i ponovo prodaju više puta prerađeno pokvareno mlijeko. Naravno bez znanja onih koji snose posljedice” – kaže Gregori.

No, u bh. inspektoratima tvrde da prema važećim propisima, ne postoji mogućnost bilo kakve prerade i upotrebe mlijeka sa isteklim rokom trajanja i u bilo koje svrhe.

Uredbom 853 propisano je da se termički tretirano mlijeko dobija samo iz sirovog, svježeg mlijeka, tako da nema mogućnosti da se mlijeko sa isteklim rokom upotrebe reciklira u svrhu ponovnog stavljanja za ljudsku upotrebu. Prema Odluci o načinu obavljanja veterinarsko zdravstvenog pregleda i kontrole životinja prije klanja i proizvoda životinjskog porijekla, termički tretirano mlijeko je termički obrađeno sirovo mlijeko, te ne postoji mogućnost korišćenja prethodno termički tretiranog mlijeka” – kazali su nam u Republičkoj upravi za inspekcijske poslove RS.

Dodaju da je Zakonom o zdravstvenoj ispravnosti životnih namirnica i predmeta opšte upotrebe definisano je da se higijenski neispravnim smatraju i namirnice kojima je istekao rok upotrebe naznačen na deklaraciji ili im nedostaje deklaracija ili se iz deklaracije ne može utvrditi rok upotrebe.

Nadležni inspektori svakodnevno u objektima u kojima se vrši proizvodnja mlijeka kontrolišu ulaz sirovina u proizvodnju. U tehnološkom postupku proizvodnje mlijeka, koji je potpuno zatvoreni sistem prerade, od dostavne cisterne do gotovog proizvoda, nije jednostavno moguće izvršiti bilo kakvo prepakiranje, recikliranje i ponovnu preradu mlijeka” – navode u Upravi.

Dodaju da brojevi i oznake (šifra) koji prate svako pakovanje nisu tajni i predstavljaju oznaku serije odnosno lota koji podrazumjeva identifikaciju hrane u prometu koja je proizvedena, prerađena i pakovana u istim uslovima. (sljedivost hrane)  Inače, prilikom vraćana i uništavanja proizvoda sa proteklim rokom trajanja kompletan postupak se zapisnički konstatuje.

 

Avaz/Informer.ba