Svijet Top

Jugoslavija se “vratila” u Goriziju? Italijanske vlasti bijesne, traže krivce!

U italijanskom gradu Goriziji, smještenom na granici sa Slovenijom, uveče 29. marta dogodio se nesvakidašnji incident. Na prozorima jedne zgrade u ulici Corso Giuseppe Verdi osvanule su zastave bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije (SFRJ).

Kako prenosi italijanski portal Il Piccolo, autori ovog čina za sada su nepoznati, ali se događaj već ocjenjuje kao provokacija.

“Ko god da su provokatori, oni će biti identifikovani. To je jadan gest podrške jednom od tri totalitarizma”, izjavio je predstavnik općinske uprave.

Iako motivi postavljanja zastava SFRJ nisu poznati, treba napomenuti da se jugoslovenska zastava u Italiji povremeno koristi kao simbol otpora prema jačanju fašizma i revizionizmu istorije.

Brojni italijanski antifašisti i ljevičari izražavaju poštovanje prema Narodnooslobodilačkoj borbi Jugoslavije, posebno u sjevernim dijelovima Italije, gdje su poslijeratni teritorijalni sporovi ostavili dubok trag.

U februaru 2023. godine, tokom studentskih protesta u Firenci nakon napada neofašista na srednjoškolce, demonstranti su takođe nosili zastave SFRJ. Taj prizor izazvao je veliku pažnju na Balkanu.

Gorizija i Nova Gorica – historijska podjela

Gorizija i Nova Gorica nekada su bile dio istog urbanog prostora, ali su podijeljene nakon Drugog svjetskog rata. Tokom rata, slovenački partizani oslobodili su Goriziju, ali je ona kasnije vraćena Italiji nakon sporazuma sa Saveznicima. PariŠki mirovni ugovor iz 1947. godine odredio je da historijski centar Gorizije ostane u Italiji, dok je Jugoslavija dobila okolna naselja, na kojima je kasnije izgrađena Nova Gorica.

Od ulaska Slovenije i Italije u Šengensku zonu 2007. godine, granica između dva grada praktično je nestala, što je omogućilo intenzivniju kulturnu i ekonomsku saradnju. Međutim, historijski osjetljive teme, poput simbola bivše Jugoslavije, i dalje mogu izazvati kontroverze.

Postavljanje jugoslovenskih zastava u centru Gorizije dolazi u vrijeme kada je italijanska politička scena duboko polarizovana. Vlada premijerke Giorgie Meloni, poznata po desničarskim stavovima, često je optuživana za istorijski revizionizam, što dodatno podstrekava ljevičarske grupe na simbolične akcije otpora.

Među italijanskim fudbalskim navijačima, posebno onima iz ljevičarski orijentisanih klubova poput Livorna, Bolonje i određenih frakcija Rome, jugoslovenska zastava se koristi kao simbol antifašizma i internacionalizma.

Dodaj Komentar

Kliknite ovdje da biste objavili komentar