Organizacija koja se bavi potraživanjima u ime Jevreja koji su patili pod nacistima saopćila je u četvrtak da je Njemačka pristila da odobri još 1,4 milijarde dolara ukupno za preživjele žrtve holokausta širom svijeta za narednu godinu.
Kompenzacija je dogovorena s njemačkim ministarstvom finansija i uključuje 888,9 miliona dolara za pružanje kućne njege i usluga podrške za slabe i ranjive osobe koje su preživjele holokaust.
Pored toga, ostvarena su povećanja od 175 miliona dolara za simbolične isplate dodatnog programa Fonda za osobe s poteškoćama, što je uticalo na više od 128.000 preživjelih holokausta širom svijeta, saopćila je Konferencija o jevrejskim materijalnim zahtjevima protiv Njemačke sa sjedištem u New Yorku, koja se također naziva Konferencija potraživanja.
“Svake godine ovi pregovori postaju sve kritičniji kako ova posljednja generacija preživjelih holokausta stari i njihove potrebe rastu”, rekao je Greg Schneider, izvršni potpredsjednik konferencije.
“Mogućnost da se osiguraju direktna plaćanja preživjelima uz proširenje usluga socijalne zaštite ključna je za osiguravanje da se svaka osoba koja je preživjela holokaust bude zbrinuta onoliko dugo koliko je to potrebno, rješavajući svaku individualnu potrebu”, dodao je Schneider.
Dodatna isplata Fonda za teškoće prvobitno je bila jednokratna isplata, dogovorena tokom karantina u vezi s COVID-19 i na kraju je rezultirala sa tri dodatne isplate za preživjele holokausta koji ispunjavaju uslove. Ove godine, Njemačka je ponovo pristala da produži isplatu za poteškoće, koja je trebala biti okončana u decembru 2023., do 2027. godine.
Iznos za svaku od dodatnih godina postavljen je na otprilike 1.370 dolara po osobi za 2024, 1.425 dolara za 2025, 1.480 dolara za 2026. i 1.534 dolara za 2027.
Preživjeli koji primaju ove isplate uglavnom su ruski Jevreji koji nisu bili u logorima ili getima, i nemaju pravo na penzione programe, saopćeno je iz konferencije.
Kao djeca pobjegli su od takozvanih Einsatzgruppen – nacističkih mobilnih jedinica za ubijanje optuženih za ubijanje kompletnlih jevrejskih zajednica. Više od milion Jevreja je ubijeno od tih jedinica, koje su djelovale uglavnom tako što su pucale na stotine i hiljade Jevreja odjednom i zakopavale ih u masovne grobnice.
“Za one koji su mogli pobjeći i preživjeti – oni su jedni od najsiromašnijih u zajednici preživjelih. Gubitak vremena, porodice, imovine i života ne može se nadoknaditi”, navodi grupa.
“Proširujući isplate tim preživjelima, njemačka vlada priznaje da se ta patnja još uvijek duboko osjeća, i emocionalno i finansijski. Iako su simbolične, ove isplate pružaju finansijsku pomoć mnogim ostarjelim jevrejskim preživjelima holokausta koji žive širom svijeta”. navodi se u saopćenju grupe.
Sa završetkom Drugog svjetskog rata prije skoro osam decenija, svi živi preživjeli holokausta su starije osobe, a mnogi pate od brojnih zdravstvenih problema jer su bili lišeni pravilne prehrane kada su bili mladi.
Kako se broj preživjelih smanjuje, Claims Conference je također pregovarala o nastavku finansiranja obrazovanja o holokaustu, koje je produženo za još dvije godine i svake godine se povećavalo za 3,3 miliona dolara. Novopregovarani iznosi finansiranja iznose oko 41,6 miliona dolara za 2026. i 45 miliona dolara za 2027.
Od 1952. godine, njemačka vlada platila je više od 90 milijardi dolara pojedincima za patnje i gubitke koji su rezultat progona od strane nacista.
U 2023. godini, Claims Conference predviđa da će podijeliti stotine miliona kompenzacije za više od 200.000 preživjelih u 83 zemlje i dodijeliti više od 750 miliona dolara grantova za više od 300 agencija za socijalne usluge širom svijeta koje pružaju vitalne usluge za preživjele holokausta, kao što su dom, njega, hrana i lijekovi.
“Prošlo je skoro 80 godina od oslobođenja Auschwitza, a potreba za pregovorima za zbrinjavanje preživjelih i kompenzaciju je hitnija nego ikad”, rekao je Stjuart Eizenstat, specijalni pregovarač delegacije za pregovore na Claims Conference.
“Svaki pregovori su skoro posljednja prilika da se osigura da preživjeli Holokaust dobiju određenu mjeru pravde i šansu za dostojanstvo koje im je oduzeto u mladosti. Nikada neće biti dovoljno dok posljednji preživjeli ne udahnu posljednji put”, dodao je on, prenosi AP.