Svijet Top

Protesti širom muslimanskog svijeta zbog skrnavljenja Kur’ana u Švedskoj

Zemlje s muslimanskom većinom izrazile su u petak ogorčenje zbog skrnavljenja primjerka Kur’ana u Švedskoj. Neki su se pripremali za ulične demonstracije nakon podnevne molitve kako bi iskazali svoj bijes.

U Iranu, Iraku i Libanu ljudi planiraju demonstracije nakon što je švedska policija dozvolila protest u četvrtak u kome je irački kršćanin koji živi u Stockholmu udarao i stajao na Kuranu, islamskoj svetoj knjizi, ispred iračke ambasade. Nekoliko sati prije toga, demonstranti u Bagdadu upali su u švedsku ambasadu i zapalili su zgradu kako bi iskazali bijes zbog njegovih prijetnji da će spaliti svetu knjigu.

Irački premijer Shia al-Sudani naredio je protjerivanje švedskog ambasadora iz Iraka i povlačenje iračkog otpravnika poslova iz Švedske. To, međutim, možda neće biti dovoljno da smiri bijes, a za petak poslijepodne planiran je još jedan protest u Bagdadu.

U susjednom Iranu demonstranti su također planirali izaći na ulice. Iranski ministar vanjskih poslova Hossein Amirabdollahian uputio je pismo generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija zbog skrnavljenja Kur’ana i pozvao je švedskog ambasadora.

“Smatramo švedsku vladu odgovornom za ishod isprovociranih reakcija muslimana u svijetu”, izjavio je portparol iranskog ministarstva vanjskih poslova Nasser Kanaani.

Čovjek u Stockholmu također je obrisao noge fotografijom iranskog vrhovnog vođe ajatolaha Alija Hamneija tokom njegovih demonstracija i učinio je slično fotografiji iračkog šiitskog imama Muktade al-Sadra, tamošnjeg moćnog vjerskog vođe.

Libanska šiitska militantna grupa Hezbolah također je pozvala na demonstracije u petak poslijepodne. Hamnei i iranska teokratija služe kao glavni sponzor Hezbolaha.

Lider Hezbolaha Hasan Nasralah u video obraćanju u četvrtak navečer pozvao je muslimane da zahtijevaju od svojih vlada da protjeraju švedske ambasadore.

“Pozivam braću i sestre u svim gradovima i selima da prisustvuju svim molitvama u džamijama, nose svoje Kur’ane i sjede s njima, pozivajući državu da zauzme stav prema Švedskoj”, izjavio je Nasrallah u obraćanju, prenosi libanska državna Nacionalna novinska agencija.

“Cijeli svijet danas mora vidjeti kako mi prihvatamo svoj Kur’an, i cijeli svijet mora vidjeti kako štitimo svoj Kur’an svojom krvlju”, kazao je.

Saudijska Arabija i Katar, dvije zalivske arapske sunitske zemlje, pozvale su švedske diplomate da osude skrnavljenje. Tursko ministarstvo vanjskih poslova također je to kritiziralo.

U Pakistanu je premijer Shehbaz Sharif oštro osudio dešavanja u Švedskoj. Pozvao je 57-članu Organizaciju islamske saradnje da odigra “istorijsku ulogu u izražavanju osjećaja muslimana i zaustavljanju ove demonizacije”.

U međuvremenu, islamisti u njegovoj zemlji vrše pritisak na Sharifa, koji se suočava s predstojećim izborima, da prekine diplomatske odnose sa Švedskom.

U četvrtak ujutro, demonstranti u Bagdadu zauzeli su švedsku ambasadu na nekoliko sati i podmetnuli manji požar. Osoblje ambasade evakuisano je dan ranije. Nakon što su demonstranti napustili ambasadu, diplomate su je zatvorile za posjetioce ne precizirajući kada će se ponovo otvoriti.

Premijer Sudani u saopćenju je naveo da će iračke vlasti procesuirati odgovorne za podmetanje požara i pozvao se na istragu “nemarnih sigurnosnih službenika”.

Neki demonstranti su ostali na mjestu, ignorirani od policije, nakon napada. Fotograf Associated Pressa i dva člana osoblja Reutersa uhapšeni su dok su pratili protest i pušteni su nekoliko sati kasnije bez podizanja optužnice.

To je drugo skrnavljenje Kur’ana u koje je uključen irački kršćanin u Švedskoj, identificiran kao Salwan Momika. Prošlog mjeseca, muškarac koga su lokalni mediji na svojim društvenim mrežama identificirali kao Momika, spalio je Kur’an ispred džamije u Stockholmu tokom velikog muslimanskog praznika Kurban-bajrama, što je izazvalo široku osudu u islamskom svijetu.

Pravo na održavanje javnih demonstracija zaštićeno je ustavom Švedske. Zakoni o bogohuljenju su napušteni 1970-ih. Policija uglavnom daje dozvolu na osnovu toga da li vjeruje da se javni skup može održati bez većih poremećaja ili sigurnosnih rizika.

Za muslimane, spaljivanje Kur’ana predstavlja skrnavljenje svetog teksta njihove vjere. Spaljivanje Kur’ana u prošlosti izazivalo je proteste širom muslimanskog svijeta, od kojih su neki postali nasilni. U Afganistanu su Talibani obustavili sve aktivnosti švedskih organizacija u zemlji kao odgovor na nedavno spaljivanje Kur’ana.

Sličan protest ekstremno desničarskog aktiviste održan je ispred turske ambasade u ovoj godini, što je zakompliciralo napore Švedske da uvjeri Tursku da dopusti  njeno pridruženje NATO-u.

U junu su demonstranti i koji podržavaju al-Sadra upali u švedsku ambasadu u Bagdadu zbog tog spaljivanja Kur’ana, prenosi AP.