Svijet Top

Sjeverna Koreja nastavlja s pripremama za lansiranje prvog špijunskog satelita

Sjevernokorejski čelnik Kim Jong Un izjavio je da bi trebalo nastaviti s pripremama za planirano lansiranje prvog špijunskog satelita u zemlji kako bi se suprotstavilo, kako ih je nazvao, prijetnjama iz Sjedinjenih Država i Južne Koreje, javili su u srijedu državni mediji.

Analitičari tvrde da je vojni satelit dio napora izolirane, nuklearno naoružane države da unaprijedi nadzornu tehnologiju, uključujući bespilotne letjelice, kako bi poboljšala sposobnost napada na ciljeve u slučaju sukoba.

Sjeverna Koreja u decembru je provela ono što je nazvala važnom “završnom fazom” testiranja špijunskog satelita i saopćila je da će završiti pripreme za lansiranje do aprila. U to je vrijeme objavila zrnaste crno-bijele fotografije južnokorejske prijestolnice Seula, za koje navodi da su snimljene tokom testiranja.

Tokom posjete službenoj svemirskoj agenciji u utorak, Kim je poručio zvaničnicima da osiguraju da lansiranje bude na vrijeme, a također je naredio da se lansira još niz izviđačkih satelita, javila je državna novinska agencija KCNA.

KCNA prenosi da je proizvodnja satelita dovršena, ali nije pojasnila kada je planirano lansiranje.

Kim je izjavio kako je “prirodno” da Sjever razvija svoje vojno odvraćanje, kritikujući raspoređivanje američkih strateških sredstava u regiji kao pokušaj “da se Južna Koreja pretvori u naprednu bazu za agresiju i arsenal za rat”.

Glavni sekretar japanske vlade Hirokazu Matsuno izjavio je da bi, čak i da ga Pyongyang nazove satelitom, svako sjevernokorejsko lansiranje koje uključuje tehnologiju balističkih projektila predstavljalo jasno kršenje rezolucija Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija.

Fotografija državnih medija prikazuje Kima, u pratnji kćerke, kako razgovara sa zvaničnicima ispred mutne slike navodnog satelita.

Sjeverna Koreja posljednjih je mjeseci poduzela niz testiranja projektila i oružja, a nedavno je testirala novu interkontinentalnu balističku raketu na čvrsto gorivo. Pyongyang je prijetio “praktičnijom i ofanzivnijom” akcijom protiv Južne Koreje i SAD-a, vježbama i odbijanjem javljanja na međukorejske vruće linije.

U decembru je pet sjevernokorejskih bespilotnih letjelica prešlo u Južnu Koreju, a Seul je odgovorio slanjem nadzornih letjelica na sjever da fotografiraju njegovu vojsku.

Kim Dong-yup, profesor na Univerzitetu za sjevernokorejske studije, rekao je da Sjeverna Koreja želi koristiti satelite kako bi pokušala osigurati informacije u realnom vremenu potrebne za napadanje ciljeva kada mobilizira svoje rakete i druge nuklearne sisteme isporuke.

Sjeverna Koreja je imala više pokušaja lansiranja satelita za “posmatranje Zemlje”, od kojih su dva bila uspješno kansirana u orbitu, uključujući posljednji 2016. godine.

Međunarodni posmatrači naveli su kako se činilo da je satelit pod kontrolom, ali je trajala rasprava o tome je li Sjever slao ikakve prenose, javlja Reuters.