Stanovnici zapadnih dijelova Austrije jutros su se probudili uz zimske prizore, nakon što je tokom vikenda u pojedinim regijama palo i do pola metra snijega.
Centar za upozorenje o teškim vremenskim prilikama (UWZ) proglasio je crveni nivo upozorenja za nekoliko regija, uz upozorenja na obilne snježne padavine i mogućnost lavina. U pojedinim područjima na snazi je četvrti do peti stepen opasnosti od lavina, što znači visok rizik od snježnih odrona.
Pored snijega, očekuju se i jaki udari vjetra, posebno u Beču, gdje bi vremenske neprilike mogle dodatno otežati situaciju.
Snijeg je tokom jutra zahvatio i niže nadmorske visine, zbog čega meteorološki portal Wetter.at upozorava vozače da budu spremni na zimske uslove, posebno ako putuju planinskim putevima.
[crp]Područje niskog pritiska iznad Mediterana donijelo je obilne padavine, pri čemu je od petka do nedjelje u pojedinim dijelovima Austrije izmjereno 50 do 80 litara kiše po kvadratnom metru.
Ipak, vremenske prognoze predviđaju poboljšanje u narednim danima, uz porast temperatura na 10 do 17 stepeni.