Radnici trebinjskog “Agrokopa” danas su traktorima i drugom mehanizacijom na dva sata blokirali ulicu ispred zgrade opštine Trebinje, izražavajući nezadovoljstvo zbog neisplaćenih zarada, kao i mogućeg stečaja firme, te najavili podizanje krivičnih prijava protiv vlasnika preduzeća.
Radnici, kojima preduzeće duguje pet plata, između pet i 18 toplih obroka, regres za dvije godine kao i uplatu doprinosa, zatražili su pomoć od načelnika opštine Trebinje Dobroslava Ćuka, koji smatra da je takvo stanje u firmi udar na opštinu.
Protestima su se pridružili i sezonski radnici, koji tvrde da im nije isplaćena zarada za ovogodišnju berbu.
Predsjednik Sindikata “Agrokopa” Goran Fržović rekao je da je to najblaži oblik protesta i da je sramota da najveće vinogorje u Republici Srpskoj i ponos države ide u stečaj, najavljujući da će radnici podnijeti krivične prijave protiv vlasnika preduzeća zbog načina rada i dovođenja preduzeća u kolaps.
“U ovoj firmi ima posla i za Poresku upravu, Sipu, ispektore za organizovani kriminal i sve nadležne institucije, jer neko mora da odgovara za kriminalne radnje”, istakao je Fržović i dodao da radnike ne interesuje ko je vlasnik, već da samo hoće da rade.
Direktor “Agrokopa” Nevenko Kuvač ocijenio je, nakon razgovora sa načelnikom opštine, da je jedino rješenje za firmu pokretanje stečajnog postupka ukoliko u toku narednih petnaestak dana većinski vlasnik Aleks Kostović ne iznađe sredstva.
“Rješavanje problema u `Agrokopu` nije jednostavno, niti se može malim i kratkim potezima rješavati”, dodao je Kuvač, napominjući da se trenutno traže novi investitori da bi se izašlo iz agonije, ali da nema zainteresovanih za ulaganja u ovu firmu.
Prema njegovim riječima, ni dokapitalizacija o kojoj je bilo riječi u posljednje dvije godine ne može se provesti zbog negativnog bilansa, niti se može podići kredit, tako da je jedino rješenja stečaj, za šta su već odavno zreli uslovi.
Načelnik opštine Trebinje Dobroslav Ćuk rekao je da je situacija u “Agrokopu” do te mjere složena i komplikovana da se vrlo teško iz nje može izaći.
“Ne možemo da se pomirimo sa tom situacijom da ovo vinogorje ne može da radi, jer to bi automatski povlačilo i mijenjanje strategije opštine, gdje smo rekli da nam je poljoprivreda jedan od osnovnih razvojnih resursa i sasvim smo sigurni da se kvalitetno tu može baviti poljoprivredom, ukoliko se pošteno radi“, istakao je Ćuk.
Ako ne bude drugog izlaza osim stečajnog postupka, Ćuk je rekao da će opština pomoći radnicima da pokrenu tu inicijativu.
“Ovo je udar na grad Trebinje i na njegov ugled. Sve što je vezano za ingerencije lokalne zajednice i za njeno funkcionisanje nema nikakvih problema, ali od tih repova od nekorektno, nezakonito i sumnjivo provedene privatizacije stalno imamo probleme”, ocijenio je Ćuk.
Radnici “Agrokopa” štrajkovali su i početkom decembra, a zimsku pripremu vinograda nastavili su nakon što im je do kraja 2011. godine obećana isplata tri plate, regres za protekle dvije godine i uplata doprinosa.
Rukovodstvo firme tada je najavilo da će dugovanja isplatiti novcem od kredita ili prodajom dijela neperspektivne imovine firme.
Ukupna dugovanja najvećeg vinogorja u Hercegovini veća su od četiri miliona KM. Poreskoj upravi duguju više od 400.000 KM, bankama više od 300.000 KM, a već nekoliko mjeseci zbog dugovanja većih od 20.000 KM preduzeću su isključeni struja, voda i telefon. U toku prošle godine u više navrata, zbog neizmirenih dugovanja, štrajkovali su i sezonski radnici.
Srna/Informer.ba