U njegovoj nadležnosti je i novi Zakon o socijalnoj zaštiti, koji iako je u planu već pet godina, do danas nije usvojen, pa korisnici dodatka za tuđu njegu i pomoć u RS-u primaju samo 41 KM.
Nevladin sektor konstatira da Vlada RS-a pokazuje socijalnu neosjetljivost i zbog činjenice da nije spremna da u konačnoj formi predloži na usvajanje taj iznimno važan zakon.
Ni drugi resori u entitetskoj vladi ne mogu se pohvaliti efikasnim radom po pitanju utvrđivanja planiranih zakona u ovoj godini.
Od 14 ministarstva koja su imala planirane zakone, nakon isteka prve polovine godine čak šest nije realiziralo godišnji zakonodavni plan u omjeru većem od 50 posto i to: Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstvo prosvjete i kulture, te Ministarstvo nauke i tehnologije.
Članovi kabineta Aleksandra Džombića zadali su itetako ambiciozan plan po kojem u 2011. godini trebaju utvrditi 381 mjeru iz programa rada, dok je zaključno sa 30. junom usvojeno 148 mjera ili 39 posto od ukupnog godišnjeg plana.
S obzirom da su aktivnosti u većem dijelu planiranog skoncentrirane u prvoj polovini godine, onda su, naglašava CCI, zaostaci prilični i dovoljan su signal Vladi RS da mora pojačati svoje djelovanje u narednim mjesecima ukoliko imaju ambiciju da planirane aktivnosti i realizuje.
I aktulena izvršna vlast nastavila je trend čestih izmjena i dopuna zakonskih rješenja.
U strukturi zakona, program rada Vlade RS nudi 36 potpuno novih zakona, dok su za ostalih čak 56 zakona predviđene izmjene i dopune u pojedinim članovima i stavovima zakona.