Već neko vrijeme proizvođači mlijeka iz sarajevske općine Centar nemaju gdje i kome prodati mlijeko, jer je Zemljoradnička zadruga Centar prestala sa radom. Niko ne zna zbog čega i kako je Zadruga došla u takvo stanje, ali ostala su dugovanja prema skoro svim proizvođačima sa ovih prostora.
Ogorčeni situacijom
” Ja sam mjesecima upozoravao da se u Zadruzi vrši pljačka. Nestaju naše pare, pa čak i one koje smo dali za članarinu. Ja sam lobirao po Republici Srpskoj da nam se priključi što veći broj stočara i zemljoradnika kako bi stali na noge i bili konkurentni na tržišu. I oni su plaćali po 50 KM članarinu, a onda kada je skupljeno 6.500 KM sve je nestalo. S obzirom da mi kao pojedinci nismo mogli ništa napraviti ja sam lično kontaktirao Kantonalnu upravu za inspekcijske poslove odakle mi je naloženo da se kontaktira MUP “– priča jedan od najuspješnijih farmera Općine Centar i Kantona Sarajevo Meho Muharemović.
Farmeri su ogorčeni situacijom u kojoj su se našli jer su mjesecima isporučivali mlijeko Zadruzi odakle je dalje transportovano u “Milkos“, ali novac nikada nisu dobili. Dugovanja prema farmerima iznose i po nekoliko hiljada KM.
” Od maja 2010. godine u Zadruzi su po dva čovjeka bila prijavljena kao direktori, obavljali su tu funkciju, primali plaće i plaćani su im doprinosi. I tada smo se pitali kako na čelu Zadruge može biti polupismen čovjek, ali niko ništa nije poduzimao “- istakao je Muharemović i dodao da se pretpostavlja kako je od mlijeka nestalo više od 50.000 KM.
“Ako se u što skorijem roku ne pokrene revizija i analiza rada Zadruge mi smo svjesni da će tamo ostati zakopane naše pare“, zaključio je najbolji farmer u Općini Centar za 2010. godinu.
U Općini su svjesni situacije u kojoj se nalaze farmeri na ovom području. Njihova želja da im se pomogne prije četiri godine je naišla na odobravanje stanovnika ovih dijelova Sarajeva koji žive isključivo od svoga rada. Tada je Općina Centar uložila 400.000 KM za gradnju savremenog objekta na mjestu gdje je nekada bila škola u Nahorevu.
U ovaj projekt je i Ministarstvo privrede Kantona Sarajevo uložilo 100.000 KM, a sve s ciljem oživljavanja i poticanja poljoprivredne proizvodnje, razvoja seoskog i planinarskog turizma i etno zanata, te novoga zapošljavanja u Općini Centar čiji se veliki dio nalazi u ruralnom području.
Upiranje prstom
U ovom objektu je bilo planirano otvaranje poljoprivredne apoteke, zatim prostorija za otkup mlijeka, preradu ljekovitog bilja, kancelarije, bife, sale za sastanke i edukativne programe.
” Bila nam je želja izaći ususret poljoprivredbnim proizvođačima, jer zaista razumijemo njihove potrebe i probleme s kojim se suočavaju kada su proizvodnja i plasman njihovih proizvoda u pitanju. Uložili smo novac u projekt koji je imao svoj cilj, ali taj cilj nikada nije postignut. S obzirom da smo evidentirali kako Zadruga nije ispunila naša očekivanja ovih dana ćemo odlučiti o njenoj sudbini. Prepustili smo poljoprivrednicima sa ovih područja da izaberu i Upravni odbor i direktora smatrajući kako oni najbolje znaju ko će njihovim zahtjevima moći odgovoriti, ali smo se prevarili. Ne možemo nikoga imenovati za propuste niti u krivce upirati prstom dok se ne dokaže ko je zakazao. Međutim, očito je kako je Zadruga samo negativno uticala i na međuljudske odnose i na poslovanje poljoprivrednika sa ovog područja, tako da je, ja mislim, najbolje staviti tačku na njen rad”, rekao je Dževad Bećirević, načelnik Općine Centar naglašavajući da će se ovih dana uraditi revizija poslovanja Zemljoradničke zadruge Centar.
” Kada samo pravili objekt vodili smo računa da bude multifunkcionalan kako bi zadovoljavao mnoge potrebe. Ozbiljno razmišljamo o tome da ugasimo Zemljoradničku zadrugu, te da na tome mjestu napravimo Dom za odvijanje škole u prirodi. Ovaj objekt u svakom smislu odgovara toj namjeni, od svoga izgleda, kapaciteta, pa do položaja. Veliki je broj djece koja žive u Sarajevu, u našoj Općini, a nikada nisu imali priliku vidjeti domaće životinje. E, sada ćemo im stvoriti uslove da se upoznaju sa zemljom, pčelarstvom, rukotvorinama i svim ostalim što se može vidjeti u ovom dijelu Općine Centar” – kazao je načelnik Bećirević.
Nagrađeni najbolji farmeri
U Općini Centar nagrade su jučer preuzeli farmeri u sedam kategorija najbolji farmer, najperspektivniji farmer, najoptimalniji zoohigijenski i zootehnički uvjeti držanja životinja, najbolji uzgajivači autohtonih vrsta domaćih životinja, najuspješniji uzgajivači goveda, najuspješniji uzgajivači ovaca i najuspješniji pčelari. Kolektivna nagrada za najboljeg farmera 2010. godine s područja općine Centar Sarajevo pripala je Mehi Muharemoviću, a ostale nagrade koje komisija dodjeljuje pripale su Amiru Pandžiću, Džemalu Muharemoviću, Seadu Pandžiću,Berizu Omeroviću, Nedeljku Đokanoviću, Siniši Raševiću, Feridu Pandžiću, Fati Pandžić, Munibu Gljivi, Sabahetu Seferoviću, Žarku Raševiću, Halidu Muharemoviću, Hašimu Pandžiću, Ćiri Ješiću, Hašimu Muharemoviću, Muhamedu Salkanoviću i Snježani Rašević. Najbolji farmer je nagrađen sa 600 KM, a u ostalim kategorijama su prvoplasirani nagrađeni sa 400, drugoplasirani sa 300, a trećeplasirani sa po 200 KM.
San/Informer.ba