Ekonomisti u BiH stalno upozoravaju na preveliku zaduženost građana i stalno povećanje vanjskog duga zemlje, koji je dostigao cifru od oko 15 milijardi KM.
Prema nekim računicama, zaduženost BiH po zaposlenom stanovniku je 5.500 eura, što s obzirom na prosječnu platu od 818 KM u februaru i veliku stopu nezaposlenosti postaje alarmantno.
Zaduženost po stanovniku u poslovnim bankama u BiH je od 2007. do 2010. godine povećana za čak 40 posto, dok je u zemljama regiona taj procenat znatno niži.
Ekonomisti imaju podijeljena mišljenja, koja vjerovatno zavise od ličnog dodira sa stvarnim životom i ličnih primanja. Tako pojedini misle da su negativne informacije i podaci o prezaduženosti BiH, visokoj stopi nezaposlenih, milionu stanovnika koji su na rubu siromaštva, preko 20.000 korisnika javnih kuhinja prenapuhani i da ih neko plasira u javnost da bi stvorio pometnju, piše San.
“Nije to baš sve tako kako se prikazuje. Ipak smo svjedoci da na ulicama imamo veliki broj novih automobila, turistički aranžmani su rasprodati, tržni centri se ne zatvaraju zbog nedostatka prometa….BiH nije na nivou Sijera Leone, jer se ipak polako oporavlja o čemi govore podaci o rastu izvoza, GDP-u…Nije to ni blizu kako bi trebalo, ali uprkos tome, ekonomska situacija se popravlja. Umjesto da rastemo po 10 posto, mi rastemo po dva posto, jer smo taoci politike”, kaže Muris Čičić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu.
Ipak, činjenica je da zbog nedostatka novca, prošle godine u BiH nije vraćen skoro svaki deseti kredit, a gotovo svakodnevno se povećava broj zahtjeva za reprogram dospjelih kreditnih obaveza.
“Rast zaduženosti u nepovoljnom periodu je pridonio povećanju broja zahtjeva za prolongiranjem otplate kredita na godinu ili dvije u BiH”, kaže Vujo Vukmirica, profesor na Ekonomskom fakultetu u Banjoj Luci i dodao da treba imati u vidu da su, bez obzira na rast zaduženosti od 40 posto, stanovnici BiH i dalje znatno manje zaduženi u odnosu na stanovnike u zemljama regiona.
Glavni razlog je, kaže on, što se u BiH i dalje mali procenat radnika zadužuje u odnosu na ukupan broj zaposlenih.
“U Hrvatskoj se stanovništvo i dalje ubrzano zadužuje i danas je svaki stanovnik te zemlje zadužen sa 4.000 eura, a svaki zaposleni sa 10.000 eura, a prosječne plate ne prate dinamiku rasta kredita. U Srbiji, koja je najmanje zadužena u regionu, raznim mjerama ograničili su kreditno zaduživanje svojih stanovnika. O tome bi trebalo da razmisle i odgovorni u BiH, prije nego što bude prekasno”, misli Vukmirica, piše San.
U strukturi rasta zaduženosti stanovnika najvećim dijelom su bili zastupljeni stambeni krediti i krediti za refinansiranje, a kao najveću opasnost u budućem periodu za stanovništvo u BiH i zemljama u regionu navodi se značajna neuravnoteženost rasta kreditne zaduženosti i rasta prosječnih zarada, što bi u budućem periodu građane moglo dovesti do velikih problema u otplati kredita.
Informer.ba