Poznata klubska droga ecstasy mogla bi u budućnosti pomoći u borbi protiv raka krvi – leukemije, limfome i mijelome.
Istraživanja su pokazala da bijela krvna zrnca reaguju na neke psihotropne supstance. To znači da modificirana verzija amefetamina, u naučnim krugovima poznat kao MDMA, može potaknuti sposobnosti lijeka da uništi ćelije raka za 100 puta.
“Ovo je veoma važan korak ka početku korištenje MDMA u liječenju ljudi koji boluju od nekog oblika raka krvi“, kazao je profesor John Gordon sa Univerziteta u Birminghamu.
Dodaje da istraživači ne žele davati lažnu nadu oboljelima, ali da rezultati imaju potencijal da u narednim godinama poprave šanse za izliječenje od raka krvi.
Prilagođavanje ecstasyja u lijek protiv raka u početku je predstavljalo problem, jer je postojala opasnost da bi neadekvatna doza MDMA mogla biti fatalna po pacijente. No, naučnici su uspjeli izolirati supstancu koja uništava ćelije raka.
[crp]Doktor David Grant iz Instituta za istraživanje leukemije i limfome, koji je finansirao istraživanje, tvrdi da postoji nada i za bolesnike sa najagresivnijim oblikom raka.
“Neke tipove limfome teško je liječiti i zbog toga su nam očajnički potrebni netoksični lijekovi koji su djelotvorni i imaju malo nuspojava. Šansa da ćemo moći ciljano liječiti rak krvi lijekom koji je derivat droge je istinski uzbudljiva“, kazao je Grant.
Blin/Informer.ba