Frakcijski laser predstavlja revoluciju u oblasti laserske tehnologije. Njime se tretira cijelo lice ili samo problematični dijelovi, a prosječni broj tretmana je od jedan do tri. Tretman se preporučuje kod smanjivanja ili odstranjivanja ožiljaka od akni (ovisno o težini problema), liječenja akni ili problematičnog tena jer se zbog efekta topline unište bakterije i popravi ten.
Nakon tretmana znatno se manje nakupljaju nečistoća i miteseri te se time olakšava njega lica i smanjuje potreba za češćim čišćenjem. Oporavak traje dva do pet dana.
Vezivno tkivo
Uobičajeni laseri imaju jednu lasersku zraku unutar laserskog snopa, dok ih frakcijski laser ima na stotine. Zbog toga je frakcijski laser najveća prekretnica u svijetu lasera. Što je kraća valna dužina lasera, to je manji prodor laserske zrake i time je potreban veći broj tretmana, što je slučaj kod fraksel lasera.
Frakcijski laser izaziva oštećenje ispod površine kože u obliku cilindra, pri čemu površina kože ostaje neoštećena. Oštećeni dio ispod površine kože se nakon sedam do 15 dana izbaci van, pri čemu organizam stvara novo vezivno tkivo. Pri tome se uklanjaju bore, ožiljci, pore, strije i pigmentacije. Laser na koži ostavlja trag poput otiska mrežice gdje se vide sitne bijele tačkice, koje su trag laserske zrake, te ostaje neoštećena koža unutar tih tačkica.
Zbog te neoštećene kože rana ubrzano zarasta te je oporavak kratkotrajan. Ispod svake bijele tačkice nalazi se oštećenje kože koje organizam izbacuje. Rizik od infekcije je minimalan jer koža nije površinski oštećena. Radi se o zamjeni stare kože i starog vezivnog tkiva za novu kožu i vezivno tkivo. Rezultat se vidi nekoliko dana nakon oporavka.
Tretman potiče razvoj novog vezivnog tkiva narednih nekoliko mjeseci te se konačni rezultat vidi šest do 12 mjeseci nakon posljednjeg tretmana. Često se može vratiti pigmentacija na mjestima koja su izgubila pigment, što je veoma važno kod tretmana bijelih ožiljaka i strija. Pigmentacija se ne može potpuno vratiti, ali može znatno smanjiti razliku u boji kože.
Otoci na koži
Kod frakcijskog lasera ste oslobođeni svih eventualnih komplikacija ablativnih lasera uz bolje rezultate. Nije potrebna anestezija te je naročito pogodan za djecu, a ukoliko je anestezija ipak potrebna, koristi se najčešće u obliku prethodnog nanošenja kreme, piše Avaz.
Nakon tretmana frakcijskim laserom potrebno je samo kremom mazati tretirano mjesto i stavljati hladne obloge. Otoci neoštećene kože čine prirodni zavoj kože, što je štiti od infekcije, te je mogućnost razvoja infekcije zanemariva.
Naknadna njega kože je vrlo jednostavna, na mjestu tretmana nema krvi niti krasta. Tretman frakcijskim laserom nije agresivan te se može koristiti kod najosjetljivije kože, neovisno o dobi. Bez obzira na to je li koža tanka ili oštećena, tretman se može raditi bez ikakvog straha. Zahvat nije bolan, a pacijent osjeća peckanje, manje žarenje i toplinu.
Broj seansi
Ovisno o izraženosti promjena potrebno je urediti jedan do tri tretmana. Razmak između tretmana je od jedan do šest mjeseci. S većim brojem prijelaza postiže se veća dubina prodora laserske zrake.
Tretirano mjesto poprima izgled i boju kao kao da ste zaspali na suncu. Ovisno o snazi laserskog impulsa i broja prijelaza laserom mijenja se izgled tretiranog mjesta.
Informer.ba