Vijesti iz medicine Zdravlje

Hiperhidroza – šta je činiti

Znojenje može biti i simptom nekog drugog oboljenja, prije svega različitih bakterijskih oboljenja

Pojačano znojenje ili hiperhidroza posljedica je pojačanog rada žlijezda znojnica. U ljudskoj koži nalazi se između tri i šest miliona ekrinih znojnih žlijezda. Njihov produkt znoj, pored ostalih uloga, ima značajnu ulogu u održavanju normalne temperature tijela.

Hiperhidroza normalna je pojava u uvjetima visoke vanjske temperature, uz pojačanu vlažnost zraka, zatim tokom fizičkog napora, psihičke napetosti i emotivnog stresa, u trudnoći te u klimaksu. Osobe s većom tjelesnom masom, obično su sklone hiperhidrozi.

Dlanovi i tabani

Znojenje može biti i simptom nekog drugog oboljenja, prije svega različitih bakterijskih oboljenja, koja su praćena porastom tjelesne temperature, zatim oboljenja žlijezda s unutrašnjim lučenjem, prije svega oboljenja štitne žlijezde, nadbubrežne žlijezde, pankreasa pa se zbog toga osobe sa šećernom bolesti pojačano znoje.

Uzimanje nekih lijekova, kao što je aspirin, praćeno je hiperhidrozom. Trovanje nikotinom i alkoholom također je praćeno znojenjem čitavog tijela. Hiperhidroza može biti ograničena samo na područje dlanova, tabana i pazušnih regija, rjeđe lica i vrata.

Hiperhidroza nije samo kozmetički, pa samim tim i psihološki problem. Ona dovodi do pretjerane vlažnosti površine kože, jer povećane količine znoja ne mogu brzo ispariti nego se zadržavaju na površini kože duže vrijeme, natapaju odjeću i obuću i slijevaju se niz kožu, što je naročito vidljivo kod hiperhidroze pazušne regije.

Pretjerano vlažna koža ima slabije odbrambene sposobnosti. Površinski sloj kože u vlažnoj sredini macerira, poprima bijelu boju, mreška se i koža izgleda kao kuhana. Na tako oštećenoj koži lako se naseljavaju i bakterije i gljivice. To za posljedicu ima nastanak oboljenja koje se zajedničkim imenom naziva intertriginozni dermatitis.

Lagana odjeća

Intertriginozni dermatitis najčešće se lokalizira upravo na onim dijelovima tijela koji su i najbogatiji znojnim žlijezdama i s kojih znoj teže isparava, jer se dvije susjedne površine kože dodiruju i međusobno naliježu jedna na drugu. To su koža pazušne regije, koža ispod dojki kod žena, koža prepona i između prstiju nogu. Kod ovog oboljenja koža svrbi i peče, crvena je, otečena, dodatno zbog upale vlaži, macerira, a sve je praćeno vrlo neugodnim mirisom.

Intertriginozni dermatitis zahtijeva pregled i liječenje dermatologa, koji mora ustanoviti koja vrsta mikroba je na koži. Prije početka liječenja, pacijentima se savjetuje nošenje odgovarajuće obuće i odjeće. Odjeća mora biti lagana, pamučna i prozračna. Treba je često mijenjati i temeljito oprati od ostataka znoja.

Obuću, također, treba često mijenjati te izbjegavati onu napravljenu od sintetičkog materijala.

Antiperspiracijska sredstva

U prevenciji nastanka intertriginoznog dermatitisa nije dovoljno svakodnevno tretiranje pregibnih mjesta dezodoransima. Treba upotrebljavati antirespiracijska sredstva koja u sebi sadrže aluminijeve soli, koje djeluju na znojne žlijezde, tako da im zatvaraju izvodne kanale, ali djeluju i antibakterijski, jer sprečavaju rast i razvoj bakterija.

Antiperspiracijska sredstva, kao i dezodoransi, nanose se na predhodno temeljito opranu i osušenu kožu. Veoma je korisno kožu ovih regija prati blagim rastvorom hipermangana.

 

Avaz/Informer.ba