Jabuka može biti i do četiri puta štetnija za zube od gaziranih pića, pokazuju nova istraživanja.
Vino i pivo, takođe povećavaju rizik od kvarenja zuba.
” Nije samo stvar u tome šta jedemo, već kako jedemo. Ljekari će sasvim ispravno reći da je jedenje jabuke dobro, ali ako ih jedete polako visoka kiselost može da ošteti zube. Gazirana pića, koja su najčešće povezivana sa erozijom zuba (posebno kola) nisu pokazala povećan rizik – kaže profesor David Bartlet, šef zubne protetike na Stomatološkom institutu Kings koledža u Londonu, koji je vodio studiju.
Rezultati naglašavaju da bi dijetetski savjeti trebalo da budu usmjereni na jake kiseline, a ne neke od najčešće konzumiranih bezalkoholnih pića.
U novoj studiji, istraživači su tražili vezu između trošenja zuba na nekoliko lokaliteta u ustima i načina ishrane više od 1.000 muškaraca i žena starosti od 18 do 30 godina. Ljudi koji su jeli jabuke su imali 3,7 puta veće šanse da oštete ne samo gleđ već i unutrašnju građu zuba (dentin) građu zuba, dok gazirana pića nisu dodavala na riziku.
Voćni sok je povećavao vjerovatnoću oštećenja gleđi oko vrha zuba kod desni četiri puta, dok je pivo, što je kiselije, utrostučilo šanse oštećenja dentina.
Neke jabuke sadrže čak četiri kašičice šećera, što doprinosi da se podigne nivo kiseline u ustima.
Doktorka Glenis Jons, nutricionista Medicinskog istraživačkog savjeta ljudske ishrane kaže: “Voće može biti kiselo i sadrži šećere, ali ne želim nikoga da obeshrabrim da konzumira voće i voćne sokove.”
Jedite jabuku sa mlijekom ili komadom sira, koji sadrže kalcijum, koji neutrališe kiseline. Voda za piće odmah poslije jabuke će takođe pomoći, jer spira štetne efekte.
Dr Jons dodaje: “Sok i frape na slamčicu je način da zaštitite zube. Pranje zuba prije jedenja kisele hrane takođe može da pomogne, jer stvara barijeru između hrane i zuba.”
Smedia/Informer.ba