Većina nas ima ličnu percepciju idealne veličine i oblika usana. Pacijent i hirurg moraju biti sigurni prije hirurškoga zahvata koja veličina i oblik su najprikladniji. Također, eventualna prijeoperativna asimetrija mora biti dijagnosticirana i izanalizirana.
Interesantno je koliko danas mladi pod utjecajem printanih medija žele povećati usne. Impresivan je spisak materijala koji mogu služiti u tu svrhu. Uglavnom se dijele na autologne (vlastito tkivo) materijale te biološke i sintetičke. Idealan filer nije pronađen i istraživanja širom svijeta se nastavljaju.
Autologni fileri (dermis, fascija, masno tkivo) predstavljaju vlastito tkivo koje se uzima s mjesta gdje ga ima viška i postavlja se na mjesto gdje je u deficitu. Uz pravilno rukovanje postižu vrlo dobre i trajne rezultate.
Nove tehnike
Dermalni graftovi postavljaju se na dobro prokrvljeno mjesto i 80 posto volumena će ostati permanentno. Uvođenjem novijih tehnika uzimanja ovoga grafta, dobiva na popularnosti posljednjih godina, prvenstveno jer se radi o vlastitom tkivu koje ne može izazvati alergijske reakcije. Osnovna prednost ove metode je u trajnom rezultatu tkiva koje “preživi” transplantaciju.
Biološki fileri dobiveni od ljudi, životinja ili bakterija kao što su restylane i zyderm pojavili su se na tržištu 1981. godine i jedinstven su produkt. Sintetički, najčešće silikonski, fileri su permanentni i mogu prozrokovati granulomatozne promjene.
Dobri rezultati
[crp]Restylane predstavlja dobro rješenje za one kojima se ne može dovoljno objasniti kakav će biti postoperativni rezultat. Slična je situacija sa hijaluronskom kiselinom, čiji je efekt do šest mjeseci.
U Evropi, aquamid je često upotrebljavani filer za augmentaciju usana, efekti su vidljivi do pet godina. Najčešći fileri koje koristimo su vlastito masno tkivo, hijaluronska kiselina i aquamid. Česta indikacija za aquamid je i uljepšavanje ožiljaka i rješavanje mnogih drugih deformiteta mekih tkiva.
Uglavnom je riječ o zahvatima u lokalnoj anesteziji, a kod preosjetljivih pacijenata i u tzv. light anesteziji s mogućnošću napuštanja klinike sat nakon “buđenja”. Otok nestaje nakon 3-4 dana, a bolova nema.
Važno
Zainteresirani za eventualni operativni zahvat na prvom informativnom razgovoru u ordinaciji estetskog hirurga mogu dobiti odgovore na sva pitanja i detaljne informacije o proceduri.
Avaz/Informer.ba