Voda je važna komponenta naše ishrane, čak iako se ne smatra određenom namirnicom.
Zašto nam je voda potrebna?
Voda je važna za rast i održavanje funkcija tijela i uključena je u brojne procese. Na primjer, ona izbacuje tjelesne viškove, reguliše temperaturu i obezbjeđuje biološke reakcije koje se dešavaju u tijelu.
Voda se iz tijela luči preko urina i znoja, i samim tim se mora zamjenjivati i koristiti u ishrani. Ako se ne konzumira u dovoljnim količinama dolazi do dehidratacije, čiji su sipmtomi glavobolja, umor i gubitak koncentracije. Hronična dehidratacija može doprineti brojnim zdravstvenim problemima poput zatvora i kamena u bubregu.
Koliko vode nam je potrebno?
Tijelo dobija tečnost iz 3 izvora:
– pića, bilo da je riječ o vodi ili drugim napicima
– čvrste hrane, naročito iz voća i povrća (ćak i hrana poput hljeba i sira obezbjeđuje male količine tečnosti)
– Kao nus proizvod hemijskih reakcija u tijelu
Većini odraslih osoba potrebno je između 1,5 – 3 litara tečnosti dnevno. Napitci poput čaja, kafe ili voćnih sokova računaju se u unos tečnosti i sa sobom mogu donijeti i neke druge namirnice. Ako ste fizički aktivni, imate mesntruaciju ili je vrijeme toplo- unos tečnosti se povećava.
Na osnovu boje urina možete provjeriti da li unosite dovoljno tečnosti. Ako je boja svetlo žuta – onda pijete dovoljno vode tokom dana. Ako je urin tamno žute boje, povećajte unos tečnosti.
Kako održati nivo tečnosti u organizmu?
– Počnite sa unosom vode čim se probudite
– Tokom dana se trudite da pijete dovoljno tečnosti – računaju se i čajevi, kafe i sokovi. Samo pazite na količinu šećera koju sadrži tečnost koju pijete
– Nosite sa sobom u torbi flašicu vode
– Uz svaki obrok popijte i čašu vode
– Žeđ se javlja tek kada dehidrirate, zato popijte nešto prije nego što ožednite
– Povećajte unos voća i povrća jer te namirnice sadrže dosta vode
Flaširana voda
Negazirana voda dolazi pravo sa izvora koji dopire iz zemlje. Ona mora proći odrećene higijenske standarde što znači da se i dalje tretira prije flaširanja.
Mineralna voda se pojavljuje ispod zemlje, a onda teče preko stijena prije nego što se flašira, što dovodi do većeg sadržaja različitih minerala. Za razliku od izvorske vode, ne može se tretirati sem uklanjanja pijeska i prljavštine. Različiti proizvođači imaju i različite količine minerala u zavisnosti od izvora.
Da li je neophodno kupovati flaširanu vodu?
Ne postoje dokazi da je flaširana voda bolja od vode iz česme. Naravno sve zavisi i u kom kraju živite. Na kraju sve se svodi na vaš lični izbor.
B92/Inforemer.ba