Spavanje ne treba promatrati kao ‘aktivnost’ od osam sati nego više ciklusa od 90 minuta, ističe stručnjak za san Nick Littlehales, čijih se savjeta pridržavaju i britanski olimpijci.
Tokom svakog ciklusa tijelo prolazi kroz pet faza ključnih za oporavak, kao što su lagani san, duboki san i REM faza u kojoj sanjamo, pa je za dobar san najvažnije odrediti pravo vrijeme odlaska na spavanje i vrijeme buđenja. Da biste se probudili odmorni, budilicu podesite tako da vas probudi na kraju, a ne u sredini ciklusa. Prema satu buđenja izračunajte kad trebate ići spavati.
Primjerice, ako ustajete u 6.30, idealno vrijeme za odlazak u krevet su 23 sata. To uključuje po 15 minuta uspavljivanja i razbuđivanja te pet 90-minutnih ciklusa okrepljujućeg sna. Legnete li u 21.30, imat ćete šest ciklusa, a odete li na spavanje pola sata poslije ponoći, četiri ciklusa, tj. tri ciklusa sna ako legnete u 2 sata. Propustite li idealno vrijeme za odlazak na spavanje, ostanite budni idućih sat i pol do novog termina te se sutra vratite uhodanom ritmu spavanja.
Da biste smanjili noćna buđenja, dobro je i sat vremena prije spavanja svakih 15 min odlaziti na WC čak i ako ne morate. Nakon što uđe u naviku, organizam će se riješiti viška tekućine i prije sna.
Popodnevna šetnja za dobar san noću
Nakon sat i pol sjedenja uzmite pauzu od 5 do 10 minuta te prošetajte ili udahnite svježeg zraka. To će vam razbistriti misli te smanjiti brige i stres koji remete san.
Organizmu treba popodnevni san
Najbolje vrijeme da zadrijemate je između 13 i 16. Podesite buđenje nakon 20 min. Zažmirite i opustite se – ako i ne zaspite, osjećat ćete se svježe i odmornije.
Je li madrac pretvrd?
Ako je između glave i madraca razmak veći od pet cm, madrac je pretvrd. A ako je glava uzdignuta i vrat se krivi, madrac je premekan.
Uspavljivanje
Idealna kombinacija su topli tuš i hladan krevet jer će se nakon toplog tuša tijelo samo nastaviti hladiti.
24sata.hr/Informer.ba