Sarajevo je prvi grad u regiji koji je dobio licencu za izgradnju World Trade Centra (WTC), jednog od najprepoznatljivijih poslovnih brendova na svijetu. WTC SARAJEVO donosi pristup globalnoj mreži koju čini više od 300 centara u više od 90 zemalja, čime otvara prostor za poslovanje i trgovinu sa blizu milion biznisa, nova međunarodna partnerstva, dolazak stranih investitora i jačanje ekonomske infrastrukture.
WTC licenca dodijeljena je bh. kompaniji MDC doo Sarajevo nakon provođenja rigorozne procedure pravnog, ekonomskog i sigurnosnog due diligence-a koja je trajala više od godinu i po dana, a iz uprave vlasnika licence WTC SARAJEVO ističu da projekat pruža priliku da se Sarajevo pozicionira kao regionalni poslovni centar, atraktivan za globalne korporacije.

Sarajevo kroz ovaj projekt ima priliku da ojača i političke veze sa ključnim međunarodnim akterima, prije svega sa Sjedinjenim Američkim Državama.
Ambasada SAD-a u BiH podržava WTC SARAJEVO prijekta, pod okriljem Asocijacije Svjetskih trgovačkih centara (World Trade Centers Association) sa sjedištem u SAD-u.
“Ovaj projekt donijet će značajne ekonomske koristi i Sjedinjenim Američkim Državama i Bosni i Hercegovini, uključujući pružanje uredskog prostora, mogućnosti za umrežavanje te usluge olakšavanja trgovine američkim kompanijama koje posluju u BiH. Ova posvećenost razvoju vodećeg poslovnog središta u Bosni i Hercegovini predstavlja još jedan snažan primjer kontinuiranog ulaganja američkih kompanija u budućnost BiH” – rečeno nam je iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD a u BiH.

Primjeri iz drugih gradova svijeta pokazuju kako WTC objekti i eko sistem usluga koje se pružaju, postaju katalizatori ekonomskog razvoja – bilo da je riječ o Londonu, Dubaiju ili New Yorku.
Osim unaprijeđenja poslovnog ambijenta, ovi centri često postaju simboli gradova u kojima su smješteni i prepoznatljive tačke međunarodne saradnje. Poseban potencijal projekta u Sarajevu leži u njegovoj lokaciji – u neposrednoj blizini Univerzitetskog kampusa što stvara priliku za povezivanje biznisa, obrazovanja i inovacija. Kroz tu sinergiju, Sarajevo bi moglo dobiti jedinstvenu razvojnu platformu u regionu.
U konačnici, WTC SARAJEVO nije samo objekat već strateški potez koji može oblikovati novi poslovni identitet glavnog grada i pozicionirati ga na svjetskoj ekonomskoj mapi. Globalna prisutnost WTC-a u svijetu nije samo ekonomski fenomen, već i politički signal, jer svaki novi centar u ovoj mreži predstavlja simbol međunarodne saradnje i ekonomske stabilnosti.
Sarajevo, kroz WTC, ima priliku da postane važna tačka za globalni poslovni dijalog na Balkanu i šire. Svi ovi faktori zajedno postavljaju WTC SARAJEVO kao platformu za budući razvoj. Sa svojom strategijskom lokacijom i modernim poslovnim prostorima, WTC SARAJEVO nije samo simbol savremene infrastrukture, već i diplomatskog, kulturnog i ekonomskog povezivanja Sarajeva i BiH s ostatkom svijeta. WTC objekti često služe kao katalizatori za ekonomski razvoj.
Smješteni u ključnim poslovnim četvrtima, oni privlače međunarodne kompanije i investicije, promoviraju međunarodnu trgovinu, važne poslovne događaje, kongresni turizam i sl. L, čime doprinose rastu lokalne ekonomije. Na primjer, WTC u londonskoj City četvrti postao je simbol globalne finansijske povezanosti, privlačeći brojne multinacionalne korporacije. WTC objekti služe kao mostovi između lokalnih i globalnih tržišta.
Kroz World Trade Centers Association (WTCA), gradovi s WTC objektima imaju pristup mreži većoj od 300 centara u više od 90 zemalja, što olakšava međunarodnu trgovinu, razmjenu informacija i poslovnu saradnju sa više od milion biznisa iz različitih oblasti. Često postaju prepoznatljivi simboli tih gradova. Na primjer, originalni WTC u New Yorku bio je simbol američke moći i ambicije, dok je njegov obnovljeni oblik nakon 11. septembra postao simbol nade i obnove.
Dodaj Komentar