Nakon što je Darko Ćulum ponovo imenovan za direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), brojne reakcije stigle su iz političkih i stručnih krugova.
Povratak na čelo jedne od ključnih bezbjednosnih institucija izazvao je ogorčenje, jer se doživljava kao direktno ismijavanje državnog sistema i urušavanje njegovog integriteta.
Odluka o Ćulumovom imenovanju dolazi u trenutku kada povjerenje građana u državne institucije nikada nije bilo niže. Kritičari tvrde da ovaj potez nije rezultat stručnosti, već političke trgovine i unaprijed dogovorenih aranžmana unutar vladajućih struktura.
“Umjesto reforme, mi idemo unazad. Umjesto profesionalaca, vraćamo kompromitovane kadrove. Umjesto povjerenja – još dublja sumnja u rad bezbjednosnih službi,” navodi se u reakcijama koje preplavljuju javni prostor.
[crp]Za mnoge, Ćulumov povratak simbolizuje kontinuitet loših praksi i nedostatak političke volje da se izgradi efikasan i nezavisan sigurnosni aparat. I dok se zvanično govori o “kontinuitetu i iskustvu”, građani sve više osjećaju da se njihove institucije koriste kao privatna prćija političkih moćnika.
Pitanje koje ostaje jeste: kolika je cijena takvog kadrovanja, i kome je u interesu da ključne pozicije u sigurnosnom sektoru budu predmet dogovora, a ne zasluga?
Dodaj Komentar