Home » DODIK PRIZNAO: “Ono što tražim nije po Dejtonu – hajmo pregovarati iz početka!”
BiH Politika Top

DODIK PRIZNAO: “Ono što tražim nije po Dejtonu – hajmo pregovarati iz početka!”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik se na posebnoj sjednici Narodne skupštine tog entiteta vanredno obratio o, kako je najavljeno, “pitanjima koja predugo čekaju odgovor”, a u govoru je iznio svoj stav o Dejtonskom sporazumu i situaciji u Bosni i Hercegovini danas.

Dodik je u svom obraćanju počeo od perioda potpisivanja Dejtonskog sporazuma i njegove ratifikacije, prilikom čega je Aliju Izetbegovića označio nelegitimnim pregovaračem u tom procesu.

“Prije 30 godina, dakle, na američkom tlu sklopljen je veliki mir. Mnogi se sjećaju tog dana, u VRS su tu vijest dočekali tako što su radost iskazali pucanjem u vis. Taj mir koji je postignut nazvan je Dejton i on nije rođen iz ideologije i li imperijalnih težnji nego iz nužde i jasne vizije. Nije savršen, nije utopija, ali je stvaran i funkcionisao je – 30 godina održavanja mira zahvaljujući Dejtonu, koji je stvorio RS, FBiH i samu BiH”, rekao je on.

Zatim je kazao kako je Dejtonski sporazum dokument koji je otklonio uzroke rata, a ne samo prekinuo rat i da su ga potpisale, kako kaže, “sve legitimne strane – RS, FBiH, Srbija i Hrvatska s nekim nelegitimnim Alijom Izetbegovićem i BiH”.

“Koliko je Dejtonski sporazum značajan za RS, koliko njegovo poštovanje i insistiranje da sve radimo na njegovim odredbama najbolje svjedoče dvije potvrđene historijske činjenice – to je dokument koji je ratifikovala ova skupština, a dan kada je potpisan/parafiran, proglašen je državnim praznikom RS. Mi slavimo mir. S druge strane, ovaj dokument nikada nije ratifikovan u FBiH, umjesto dana kada je uspostavljen mir, FBiH slavi dan kada je počeo rat”, poručio je.

U dobro smišljenoj pričici za svoje glasače, ustvrdio je čak i da “bošnjački političari teže i traže ono što je dovelo do rata prošli put”.

Poziv Federaciji BiH na modeliranje Dejtona

Nakon iznošenja stavova o Dejtonu, Dodik je pozvao FBiH na razgovor o “vraćanju na osnove postojanja BiH”, što smatra da se treba postići “modeliranjem” Dejtona. Takvom rečenicom, Dodik je, uprkos upornim tvrdnjama da on i RS poštuju Dejton, potvrdio da ono što predlaže zapravo nije zakonito i da je potrebno modeliranje da bi bilo u okvirima Dejtona.

“Obraćam se s pozivom da krenemo u direktne razgovore s FBiH o vraćanju na osnove postojanja BiH jer to tako kaže i zahtjeva taj istorijski dokument za sve. Rezultat tih razgovora mogao bi biti Dejton modeliran… Ako postoji mogućnost da se Dejton modelizuje, RS je spremna, ali dajte da to uradimo na pravi način, a ne pritiskom i tumačenjima stranaca, učinimo to kroz razgovor i amandmane”, kazao je on.

Zatim je objasnio šta za njega znači modeliranje Dejtona, a šta ne znači.

“To ne znači secesiju i eskalaciju, odustajanje od mira, to znači povratak na sporazum koji je u prvom redu donio novu ustavno-pravnu činjenicu, a time i mir, to znači ponovno potvrđivanje da zakoni moraju biti tumačeni onako kako su napisani”, rekao je Dodik.

Odmah nakon što je izgovorio da zakoni moraju biti tumačeni onako kako su napisani, pogrešno je pročitao članove Ustava BiH, odnosno ono što je napisano u Ustavu je modifikovao kako njemu više odgovora.

“Član 1 Ustava BiH kaže da je bih sastavljena od dva entiteta i Brčko distrikta i tri konstitutivna naroda Srba, Hrvata, Bošnjaka, muslimana i Ostalih. Dalje Član 3 kaže da se Ustav BiH može mijenjati samo ako se entiteti slože i to posebnim sporazumom”, kazao je on.

On je očigledno dodao riječi koje ne pišu u Dejtonskom mirovnom sporazumu ni na jednom jeziku, a zatim nastavio insistirati na tome da političari ne tumače zakone proizvoljno.

“Tu je suština krize u BiH. Ne secesija, opstrukcija, dakle, temelji krize su pogrešna tumačenja koja su proizvela krizu dugog trajanja. Mi u RS-u se zalažemo za doslovno tumačenje Dejtona. On je funkcionisao sve dok nisu počeli da ga nasilno i bez ovlaštenja mijenjaju. Funkcionisao je sve dok ga nisu strane neizabrane birokrate i tzv. graditelji država počeli tretirati kao prazno platno za političke i poslovne projekte. To je daleko od mira. To je rekao Trump kada je rekao da SAD prestaju da grade druge države i narode, miješajući se kako da ti narodi žive. Ako je ovo tačno, a jeste, onda je Amerika ponovo velika”, kazao je.

Poznati stavovi o Schmidtu i indirektna poruka o opoziciji

Dio svog obraćanja je posvetio negiranju Christiana Schmidta kao visokog predstavnika, iznošenjem već poznatih stavova o tome da njegove ovlasti ne postoje u Dejtonu i da Ustav BiH ne omogućava strani intervencionizam, da Schmidt nije potvrđen u Vijeću sigurnosti UN-a i slično.

“Ne postoji nijedna odredba koja dozvoljava strancu da odlučuje, nijedna odredba ne dozvoljava konfiskaciju imovine”, rekao je, između ostalog.

Zatim je, govoreći o Schmidtu, indirektno se dotakao i opozicije u RS-u nakon čega je dobio aplauz u sali NSRS-a od svojih koalicionih partnera i članova SNSD-a.

“Možete me zabraniti, možete me pokušati ubiti prilikom hapšenja koje toliko želite, ali vjerujem da nijedan lider RS-a ni danas ni sutra ni nikada neće se odreći prava na našu grudu niti će ići protiv onoga što je dogovoreno u Dejtonu. Ako nađu nekoga, to je znak da smo propali”, poručio je.

Zatim je nakon aplauza dodao: “Najveća zabluda bilo kojeg srpskog političara je da vjeruje stranim uzurpatorima i njihovim lažnim ponudama”.

Dodaj Komentar

Kliknite ovdje da biste objavili komentar