Entitet Republika Srpska (RS) suočava se s velikim finansijskim deficitima i to već mjesecima, iako se vlast predvođena SNSD-om trudi predstaviti stanje potpuno stabilnim kroz povećanje plata.
Ukupna dugovanja samo dva javna preduzeća u RS-u i to Šuma RS-a i Željeznica tog entiteta iznose skoro 500 miliona KM. Deficit Fonda zdravstvenog osiguranja je premašio milijardu KM. Vlada RS-a je krenula s prodajom narodnih obveznica i to u ukupnom iznosu od pet miliona KM s kamatom 4,5 posto.
U međuvremenu nekoliko općina i gradova u RS-u je doslovno pod vodom usljed obilnih padavina, naročito područje Prijedora, Laktaša i slično. Mještani se snalaze, a predsjednik entiteta Dodik ne štedi. Poslije putovanja avionom Vlade RS-a u Izrael (avion se vratio u Banju Luku nakon što je Dodika i njegovu delegaciju ostavio u Tel Avivu), zatim povratka u Beograd, Dodik je otputovao za Moskvu, gdje se nada sastanku s Putinom.
Epilog njegove posjete Izraelu, osim pokušaja stvaranja privida međunarodne podrške, zatim pokušaja predstavljanja susreta s premijerom Izraela Benjaminom Netenyahuom kao bilateralni, otkrio je ugledni list Haaretz. Naime, Dodik je platio američkom advokatu Marcu Zellu da lobira u ime RS-a te za skidanje njemu i Željki Cvijanović, predsjedavajućoj Predsjedništva BiH. Prema podacima iz SAD-a, Zellova firma – Zell & Associates International Advocates – registrovala se kao lobista za Republiku Srpsku u januaru ove godine.
Dodik je za te usluge izdvojio 840.000 dolara, a u slučaju dobrih vijesti obećano je još novca. Postavlja se pitanje čiji novac Dodik troši. Lični novac teško, no Dodiku je izdvajanje budžetskog novca itekako olakšano. Naime, on je budžet predsjednika entiteta s 56 povećao na 77 miliona KM i za njegovu potrošnju ne treba nikakva odobrenja, što mu da je maksimalnu moć.
Dakle, Dodik spašavajući sebe na raspolaganju ima ogroman novac i nikome se ne pravda za razna plaćanja svojih putovanja, koja predstavlja kao borbu za RS, a suštinski je borba za lični politički opstanak.
Dodaj Komentar