Javnost je ostala uskraćena za informacijom da li je posao vrijedan 25 miliona KM okončan, a ako nije, dokle se došlo s tim procesom
Rok za puštanje cjelokupnog sistema digitalnog signala za javne RTV servise u Bosni i Hercegovini istekao je jučer. Prema ugovoru kojeg je 3. januara 2024. godine ministar prometa i komunikacija BiH Edin Forto potpisao sa čelnicima izabranog konzorcija, firmama OIV Zagreb i Sirius 2020 Banja Luka jučerašnji dan je bio posljednji do kada je građanima BiH, na svakom pedlju ove države trebalo pustiti zemaljsku televiziju (javne servise) putem novog digitalnog signala.
No, to se nije desilo. I ne samo to, spomenuti ugovor je istekao, a da građane BiH niko ne obavještava da li su ovaj posao završili, a ako ne dokle su s tim procesom stiglo. Ni jučer ni u danima, sedmicama i mjesecima prije toga – piše Fokus
DVB-T2 odašiljači
Dana 27. maja 2025. godine, dakle jučer, isteklo je 510 dana roka, koliko je definisano po potpisanom ugovoru, za završetak svih radova na isporuci opreme, montaži i integraciji opreme DVB-T2 odašiljača jedinstven sistem po principu „ključ u ruke“. Ministarstvo prometa i komunikacija BiH je bilo najpozvanije da se građanima obrati s informacijom dokle su došli s implementacijom projekta koji plaćen sredstvima poreznih obveznuika u iznosu od čak 25 miliona KM. No, umjesto toga mjesecima se šuti o projektu kojeg su pratile brojne kontroverze, o čemu je Fokus kontinuirano izvještavao.
Podsjetimo, naš portal otkrio je aferu „digitalizacija javnih servisa u BiH“ na njenom samom početku odnosno nakon provedenog tendera. Kako smo objavili. U samoj dokumentaciji konzorcija kojeg je odabralo Ministarstvo komunikacija i prometa otkriveno je niz inkriminacija poput falsifikovane dokumentacije i sl.
I ne samo to. Dok je trajao tender, Vijeće ministara je odobrilo dodatnih 63.000 KM za ponudu koja je u konačnici prihvaćena. Ured za razmatranje žalbi također je odigrao sumnjivu ulogu odbivši žalbu drugog konzorcija uz eklatantno kršenje rokova odnosno vlastitih akata, o čemu smo također pisali. Sve informacije koje smo objavili upućuju na to da se čekalo da jedan od članova drugog konzorcija, a to je firma UNIS Telekomunikacije izađe iz cijele ove priče, kako bi URŽ, a kasnije i Sud BiH, ne ulazeći u meritum, žalbe jednostavno odbio.
nače, navedena firma je 11 dana nakon isteka roka URŽ-a, koji do tada nije donio odluku po žalbi konzorcija, dostavila akt da odustaje od žalbe, a kojeg je URŽ promptno uvažio i odbacio žalbu.
Potez OFAC-a
Ureda za kontrolu imovine stranaca (OFAC) Ministarstva finansija SAD stavilo je 18. juna prošle godine firmu Sirius 2010 na američku crnu listu. Kako je istaknuto, navedena firma je jedna od niya sankcionisanih, a koja se veže za mrežu pojedinca i subjekata koji predstavljaju glavne izvore prihoda predsjednika RS Milorada Dodika i njegove porodice.
Nakon Siriusovog sankcionisanja firma Nimbus Innovations Banja Luka je formalno osnovan na istoj adresi kao i Sirius i javno je najavljeno da će preuzeti svu Siriusovu imovinu, operacije i obaveze. Tek nekoliko mjeseci nakon ovog OFAC-ovog poteza, odnosno u septembru prošle godine Forto je sa OIV-om i Nimbusom potpisao aneks ugovora prema kojem Nimbus od Siriusa preuzima posao digitalizacije javnih servisa.
Prema tadašnjoj reakciji organizacije Transparency International BiH, „Ministarstvo je omogućilo zaobilaženje sankcija SAD-a i ugrozilo javni interes, rizikujući eventualnu reakciju OFAC-a“.
A ona je ubrzo i uslijedila. I firma Nimbus Innovations Banja Luka je dospjela na američku crnu listu.
-Uprkos promjeni imena, Igor Dodik je imao kontrolu nad direktorom Nimbusa, koji mu je dostavljao poslovne informacije i tražio odobrenje za poslovne odluke – navedeno je tada u obrazloženju OFAC-ove odluke.
Ugašeni računi Nimbusa
Kada je riječ o aneksu ugovora koji je potpisan u septembru 2024.. kako je oprema već bila fakturisana, tim aneksom je predviđeno da Ministarstvo vrati opremu firmi “Nimbus Innovations” koje će poništiti izdate fakture. Zatim će pomenutu opremu preuzeti firma iz Zagreba, koja će je u roku od tri dana ponovo isporučiti Ministarstvu. I ovo su iz Transparency International ocijenili krajnje spornim.
No, ni na ovome se mutne radnje ne završavaju. Fokus je prije nekoliko mjeseci objavio informaciju iz izvještaja o računima poslovnih subjekata koje vodi Centralna banka BiH prema kojoj je firmi Nimbus Innovations glavni račun bio ugašen u momentu kada su sa Ministarstvom prometa i komunikacija BiH potpisivali aneks ugovora.
Naime, na izvodima iz Centralne banke je vidljivo da je glavni računa banjalučke firme bio ugašen na dan 3. septembra, kao i na dan 4. oktobra 2024., što znači da je bio ugašen i na dan potpisivanja spomenutog aneksa ugovora sa Ministarstvom, a što se desilo 20. septembra. Ponovo je došlo do eklatantnog kršenja tenderske dokumentacije, kao i u prethodnim slučajevima.
Dodaj Komentar