Home » SVIJET NA IVICI PROPASTI: Indija i Pakistan pred ratom – preti nuklearni pakao!
Svijet Top

SVIJET NA IVICI PROPASTI: Indija i Pakistan pred ratom – preti nuklearni pakao!

Sukob između Indije i Pakistana, dvije susjedne zemlje s dugom historijom sukoba, ponovo je doveden do tačke ključanja nakon smrtonosnog napada u regiji Džamu i Kašmir, u kojem je ubijeno 26 osoba, većinom indijskih turista.

Ovaj tragični događaj izazvao je niz dramatičnih poteza s obje strane – od protjerivanja diplomata i zatvaranja granica, do suspenzije ključnih bilateralnih sporazuma i prijetnji ratom. Premda su tenzije između dvije nuklearno naoružane sile gotovo hronična konstanta od podjele britanske Indije 1947. godine, novi val neprijateljstava podiže opasnost sukoba na novi, alarmantan nivo.

Masakr u Pahalgamu: Početak krize

Napad se dogodio u utorak ujutro, 22. aprila 2025. godine, u blizini turističkog naselja Pahalgam, jednog od najpopularnijih odredišta u indijskom dijelu Kašmira. Napadači, za koje se vjeruje da su pripadnici do sada nepoznate militantne grupe pod imenom “Kashmir Resistance”, otvorili su vatru iz automatskog oružja na grupu domaćih turista koji su se nalazili na izletu.

Mnoge žrtve su bile žene i djeca. Indijske vlasti gotovo odmah su implicirale umiješanost Pakistana, navodeći da su napadači prešli granicu iz pakistanskog dijela Kašmira te da iza svega stoji militantna infrastruktura koju, kako tvrde, podržava Islamska Republika Pakistan. Islamabad je, očekivano, odbacio optužbe, nazvavši ih “neutemeljenim” i “opasno zapaljivim”.

Reakcija New Delhija bila je odlučna i brza. Indija je odmah započela niz kaznenih mjera protiv susjeda. Najprije je opozvala sve vize izdane pakistanskim državljanima, a potom odlučila značajno reducirati broj pakistanskih diplomata u zemlji, ograničivši ga na svega 30. Prekinuta je i komunikacija na najvišem diplomatskom nivou, a indijski ambasador povučen je iz Islamabada.

No, ono što je izazvalo najveću zabrinutost jeste odluka Indije da suspenduje implementaciju Indus Water Treaty – historijskog sporazum iz 1960. godine, koji reguliše raspodjelu voda iz riječnog sistema Ind između dviju zemalja. Indija je signalizirala mogućnost preusmjeravanja dijela tokova rijeka pod njenom kontrolom, što bi moglo imati katastrofalne posljedice za Pakistan, koji već trpi posljedice klimatskih promjena, suša i loše vodne infrastrukture.

Pakistanski odgovor: “Akt agresije”

Islamabad je na ove poteze odgovorio žestoko. Vlada premijera Shehbaza Sharifa nazvala je indijsku odluku o vodi “objavom rata” i upozorila da bi svako narušavanje dotoka vode u pakistanske regije, posebno u Pandžabu i Sindhu, predstavljalo crvenu liniju.

Pakistan je, zauzvrat, zatvorio zračni prostor za indijske letove, obustavio svu trgovinu, uključujući i onu koja je do sada išla preko trećih zemalja poput Ujedinjenih Arapskih Emirata i Omana, te ukinuo vize za sve indijske državljane. Kao dodatni signal ozbiljnosti situacije, Pakistan je najavio mogućnost povlačenja iz Simla sporazuma iz 1972. godine, koji je nakon rata iz 1971. definisao Liniju kontrole (LoC) kao de facto granicu između dvaju strana u Kašmiru i predvidio rješavanje konflikata bilateralnim kanalima.

U međuvremenu, situacija na terenu dramatično se pogoršava. Vojske obje zemlje pojačale su prisustvo duž linije razgraničenja. Indija je premjestila nekoliko tenkovskih brigada i pojačala prisustvo svojih specijalnih jedinica u sjevernim dijelovima Kašmira.

S druge strane, Pakistan je aktivirao dijelove svoje Sedme armije i izveo niz vojnih vježbi uz granicu, uključujući simulacije zračnih udara. U javnosti su se pojavile informacije da je Pakistan rasporedio i raketne sisteme srednjeg dometa, dok su indijski izvori tvrdili da su njihovi radari uočili povećanu aktivnost pakistanskih zračnih snaga.

Međunarodna zajednica, svjesna nuklearnog kapaciteta obje zemlje, izrazila je ozbiljnu zabrinutost. Sjedinjene Američke Države pozvale su na “maksimalnu suzdržanost”, dok su Evropska unija i Ujedinjene nacije apelovale da se što prije obnovi dijalog.

No, diplomatski kanali su gotovo u potpunosti zamrznuti. Otežavajuća okolnost u ovom trenutku jeste i politička dinamika unutar same Indije: premijer Modi suočava se s kritikama opozicije uoči nadolazećih izbora, što ga može dodatno podstaknuti na demonstraciju snage. S druge strane, Pakistan, oslabljen ekonomskom krizom, možda ne može sebi priuštiti otvoreni rat, ali ni politički ne može ostati bez odgovora.

Međunarodna zabrinutost: Pozivi na suzdržanost

Ovo nije prvi put da se Indija i Pakistan nalaze na ivici rata. Nakon napada u Mumbaiju 2008. godine, kao i samoubilačkog napada u Pulwama 2019. kada je poginulo 40 indijskih vojnika, odnosi su bili na ivici pucanja. U oba slučaja Indija je optužila pakistanske militantne grupe za izvršenje napada i izvršila vojne operacije blizu granice, uključujući i zračne udare unutar pakistanskog teritorija.

No, ovog puta, tenzije su dodatno osnažene zbog promjene pravnog statusa Kašmira 2019. godine, kada je Indija ukinula član 370 ustava koji je toj regiji garantovao autonomiju. Od tada, vlada u New Delhiju provodi široku demografsku i političku transformaciju regije, što je izazvalo bijes među lokalnim stanovništvom i ojačalo otpor.

Kašmir, kao centar višedecenijskog sukoba, i dalje ostaje neuralgična tačka u odnosima dviju zemalja. I dok obje strane optužuju onu drugu za poticanje nasilja, osnovna istina je da nijedna nije pokazala dosljednu političku volju za trajno rješenje ovog zamrznutog, ali izuzetno eksplozivnog konflikta.

Trenutna situacija je dokaz koliko je tanka linija između rata i mira na ovom dijelu planete. S obzirom na to da obje zemlje raspolažu nuklearnim arsenalom i vojnim kapacitetima koji bi mogli izazvati regionalnu, pa čak i globalnu katastrofu, pitanje mira u Južnoj Aziji nije samo bilateralna stvar – to je pitanje globalne sigurnosti.

Dodaj Komentar

Kliknite ovdje da biste objavili komentar