Home » Žensko genitalno sakaćenje: Šokantna praksa koja uništava živote
Svijet Top Vijesti

Žensko genitalno sakaćenje: Šokantna praksa koja uništava živote

Obrezivanje žena je brutalna i nasilna praksa koja pogađa milijune djevojčica i žena diljem svijeta. Unatoč zabranama, ona je i dalje prisutna u mnogim zemljama.

Žensko genitalno sakaćenje (FGM), poznato i kao žensko obrezivanje, predstavlja jednu od najbrutalnijih i najopasnijih praksi prema ženama i djevojčicama. To je procedura koja uključuje uklanjanje dijelova ženskih genitalija, obično klitorisa i drugih dijelova spolnog sistema, bez medicinskog razloga, i to često bez anestezije.

Ova praksa ima duboko ukorijenjena kulturna, društvena i vjerska objašnjenja, koja variraju od zemlje do zemlje. Međutim, ono što je zajedničko svim oblikima FGM-a je da se radi u cilju “kontrole” ženskog tijela, smanjenja seksualne želje i “očuvanja čistoće”. Mnoge žene i djevojčice su prisiljene na ovu proceduru koja može imati strašne fizičke i psihičke posljedice.

Postoje različiti oblici ženskog genitalnog sakaćenja, a najčešće su:

[crp]

  1. Klitoridektomija – uklanjanje klitorisa.
  2. Ekscizija – uklanjanje klitorisa i malih usmina.
  3. Infibulacija – najteži oblik, gdje se genitalije gotovo potpuno odstranjuju, ostavljajući samo mali otvor za uriniranje i menstruaciju.

Posljedice ove prakse su teške i dugoročne. Žrtve FGM-a suočavaju se s teškim fizičkim bolovima, infekcijama, nesposobnošću za rađanje, a često i sa psihološkim traumama. Djevojčice koje su podvrgnute ovoj proceduri mogu doživjeti traume koje im ostaju cijeli život, uključujući anksioznost, depresiju, pa čak i posttraumatski stres.

Nažalost, unatoč međunarodnim naporima, praksa ženske genitalne mutilacije i dalje je prisutna u mnogim dijelovima svijeta. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), više od 200 milijuna žena i djevojčica širom svijeta je podvrgnuto ovoj brutalnoj proceduri. Iako je zabranjena u većini zemalja, tradicija i društvene norme često nadmašuju zakone, a mnoge žene podvode svoje kćeri ovom postupku iz straha od osude zajednice ili smatrajući to nečim neophodnim za brak.

U zemljama poput Somalije, Sudana, Egipta, Nigerije i Indonezije, FGM je i dalje duboko ukorijenjen, a tradicija se prenosi s generacije na generaciju. U nekim slučajevima, ova praksa je čak i institucionalizirana, pa se žrtvama nanosi bolan fizički i emocionalni gubitak.

Dodaj Komentar

Kliknite ovdje da biste objavili komentar